By Vendég on 2012. április 18. Szerda
Posted in Gyümölcs
Válaszok 4
Kedvelések 0
Megtekintések 2.5K
Értékelés 0
Tisztelt Kertbarátok. Van egy gyümölcsösönk, kevés szőlőnk, és egy nagy veteményes kertünk.Az idén elhatároztam hogy olyan szereket szeretnék használni növényvédelemre amelyek nem mérgezőek, 0 nap az élelmezési várakozási idő.A baj ott van, hogy nem tudom melyek ezek a permetező szerek, amelyek pl. gombabetegségekre, moniliára, rovarok ellen jó. minden jótanácsot előre is köszönök.Szomorné
Ezzel csak az a probléma, hogy ha 0 nap lenne az élelmezési várakozási idő, az a kártevőkre is vonatkozna, és másnap már nyugodt szívvel mennének vissza rágcsálni, szívogatni a termést. Monília ellen pedig nem is akkor kell védekezni, mikor gyümölcs van a fán, hanem jóval előtte.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
kedves Szomorné szentelt vizel permetezve az élelmezési várakozási idő 0napviszont beszerzése körülményes nagy mennyiségbe, helyi plébániákon lehet hozzájutni :-)amúgy normálisan használva és betartva gyártó utasításait bármilyen forgalomba hozott növényvédelmi szert lehet biztonságosan használni
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Immáron ketten vagyunk, mert én sem tudom, de kiváncsian várom, a hozzáértők válaszát. A szentelt víz tetszik, bár nem ismerem a biztonsági adatlapját, ennek még utána kell néznem. Például a monilia laxa is egy gomba által okozott betegség, ami virágzásban okozza a legnagyobb károkat. A rántott cserkó virág fogyasztásánál lényeges lehet a zéró nap, de mifelénk van egy általános népi szokás, hogy megvárjuk, amig megnő és akkor fogyasztjuk, pirosan, feketén, izlés szerint. A nulla nap, a munkaegészségügyi várakozási időre szokott vonatkozni. A betegségek kialakulása, járványszerű terjedése az időjárás függvénye, hőmérséklet, páratartalom, csapadék stb. Szerencsés estben védekezés nélkül is lesz termés, csak nagyon kell hinni benne. Válasszon bizonyos betegségekre rezisztens fajtákat és az esélyei nőni fognak, permetezés nélkül is, vagy csak olyan permetszereket vásároljon, amelyek biotermesztésben elfogadottak, bár ezzel a környezeti rézterhelést növelni fogja és bizonyos növények, adott fenofázisban a rézre érzékenyek, de a következő évben már eleve kevesebb permetre lesz szükség, az állomány csökkenéséből kifolyólag. További sok sikert.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Kérdezők!A növényvédő szerek listája elég hosszú, még azoké is, amelyek biztonságosak. Azt tanácsolom, azoknak a szereknek nézzenek utána, amelyek biotermesztésben engedélyezetten használhatók.Nem feltétlenül a várakozási idő az, amely megszabja egy szer hatékonyságát vagy a használatbeli megkötéseket. A réztartalmú szerek széleskörűen használhatók (gomba és baktérium ellen), sok van amely biotermesztésben is engedélyezett (ez a hatóanyagtól függ). A biotermék minősítő szervezetek honlapjain vannak ilyen információk.A várakozási idő alatt azonban lényegesebb az élelmezésügyi várakozási idő (a munkabiztonsági inkább nagyüzemben lényeges).Ha egy rendesebb mezőgazdasági boltban konkrétan kérnek tanácsot, biztosan tudnak segíteni.Fontos, hogy olyan szert használjanak, amely a célnak legjobban megfelel! Tehát:- az adott kór- vagy kárkép alapján a használata indokolt- megfelelő a hatásmechanizmusa- megfelelő a felhasználhatósága (adott kultúrára megfelel, van hozzá eszköz, amivel kijuttatjuk)- az igényeknek megfelel a várakozási idejeAmit még vegyenek figyelembe:- a kezelés ideje (érés elején lévő gyümölcsöt nem permetezünk meg 28 napos várakozási idős szerrel)- a kezelés módja: a gyártó előírásai szerint történjen (eszköz, módszer, töménység).Egy konkrét tanács (ami nekem használt): repcebolha ellen finomra szitált fahamu.Végül, hogy még bonyolultabb legyen a helyzet:- az sem mindegy, hogy növényvédelemről vagy növényápolásról van szó; van olyan szer, amely növényvédőszerként nem használható biotermesztésben, növényápoló szerként azonban igen.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post