By Vendég on 2011. január 21. Péntek
Posted in Dísznövény
Válaszok 9
Kedvelések 0
Megtekintések 4.1K
Értékelés 0
Tisztelt/Kedves Oldal használók! Édesapám kertjét megörököltem. Amennyiben módomban állna szakemberre bíznám a kert rendben tartását..., de, hát nincs. Minden igyekezetem ellenére (nem kizárt, hogy a hiba bennem van) nem találtam magamforma kertészkedésben járatlan halandó számára érthető és alkalmazható szaktanácsot a kert szükségére lévő metszésre vonatkozóan. Több körte fa várja, hogy segítsek rajta, hogy ismét érdemben teremhessen, és leépülésének (elvadulásának) véget vessek. Semmit nem tudok, se a szükséges metszés idejét, a metszendő ág kiválasztását, metszés dőlés szögét, helyét, esetleg az oltása szükségességének felismerését illetően. A kertben Ön és közveszélyessé vált díszfák megcsonkítása szükséges, egy díszalmafáé (talán japán?!) és egy selyemakácé. Naívan azt gondolom itt a szükség nagyobb szabadságot enged a szakértelmem hiánya irányította kezemnek, de ennek az idejét sem tudom, mikor illik egy díszfát "bántani". Nagyon köszönöm tanácsaikat, segítségüket, amennyiben megtisztelnek Vele.
Kedves Csaba!A gyümölcsfák metszését nem lehet egy-két mondatban elintézni,hiszen egy egész könyv kell hozzá.Javaslom,hogy szerezd be a Metszés ABC-je,vagy egy másik szakkönyvet és abból és a saját későbbi hibáidból kiválóan megtanulsz metszeni.Jómagam is így kezdtem,23 évvel ezelőtt,de még mindig tanulok,hol itt a honlapon,hol ,a saját hibáimból.Itt a téli hideg idő,nagyszerűen fel lehet készülni a tavaszi metszésre.A díszfák metszésénél,nagyobb a lehetőség az önmegvalósitás kifejezésére.Nagyobb a metszési szabadság.A szakkönyvekben a díszfákra vonatkozólag is találsz instrukciókat!Csak bátran,nem kell megijedni!Üdv:Feri :-)
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Szép napot!Az elmúlt években megvettem egy sok éve elhanyagolt, elvadult kertet, gyümölcsöst,...Szerintem még az Interpolt, FBI-t is megszégyenítettem, annyit nyomoztam, hogy mit érdemes, szabad, ajánlott, stb...Csodát is tettem, ill. csoda is történt a jótanácsok, és a munkám eredményeképpen.Viszont az idén munka miatt sajnos el kell utaznom tavasszal kb.2hónapra.(pont most!!!)A kérdésem az lenne, hogy melyek azok a metszési munkák, melyeket a következő két-három hétben el lehet végezni, bűntetlenül.A kérdéses fák: sokféle alma, körték,szilva,kajszi, meggy......Előre is köszönöm!!!
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Péter!Ha nincs más választása,a kajszikat kivéve megmetszheti a fákat.A metszés után,ha lenne egy-két fagymentes nap,a tél végi lemosót is megkaphatják.Jót tenne a friss sebeknek.A kajszit a fagyok elmúltával szabad csak metszeni,mert az un. gutaütés elviszi.Jó kertészkedést.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Csaba!Teljesen egyet értek a Gráczer úr véleményével. De azért meg próbálok egy-két olyan tanácsot adni, ami segít elindulni a kertészkedés útján. Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a cserjék és a fák jelentős részét kora tavasszal a nagy téli fagyok elmúltával meg lehet metszeni. A fáknál kivételt képez a diófa. Azt szeptember környékén szabad metszeni. A díszcserjéknél és díszfáknál azokat, amelyek kora tavasszal illetve nyár elején virágoznak csak elvirágzás után, illetve ősszel célszerű metszeni. Írok 1-2 metszési tanácsot, amit kezdő kertészek is el tudnak végezni. Fák metszéskor távolítsuk el a száraz ágakat és azokat a vesszőket,amelyek egymást keresztezik. Ahol nagyon sűrű a fa koronája, ott ritkítsuk ki az ágakat, hogy kellően szellős legyen a fánk. Termések általában a ceruza vastagságú vesszőkön nőnek. Ezeken a vesszőkön rügyek találhatók, amit fel lehet viszonylag könnyen ismerni. A vesszőket olyan hosszúra vágjuk vissza, hogy azokon 4-6 rügy maradjon. A metszést közvetlenül a rügy fölött végezzük. Kezdeti lépésnek ezt tudom javasolni, de minden képpen szerezz be egy metszéssel és növényvédelemmel foglalkozó szakkönyvet. Lehetőleg olyant, ami kezdő kertészeknek szól. Csak bátran vágjál neki, sok sikert a kertészkedéshez.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Csaba!Nagy fába kell,hogy vágja a metsző ollóját.Szó szerint.Azt írja,édesapja kertjét örökölte meg.Gyermekkorában nem lesett el ezt-azt?Sokszor az ember nem is tudja,de ott vannak az emlékek.Ez nem sok,de kiindulásnak jó.Azt írja,nem talált használható anyagot a témában.Van,amikor a kezdőknek írott könyv is magas az embernek.Pl.a szakszavak/csapok,vízhajtás,virág rügyek,stb./Ezeknek is utána lehet járni.Azt tudnám én is tanácsolni,hogy tanulni,kérdezni,próbálni.A fákat szerintem először inkább csak ritkítsa ki alaposan,attól már jobban érzik magukat.Nem baj,ha nem szakszerű,legfeljebb nem lesz rekord termés.Azután nézzen utána a növényvédelemnek.Még rügyfakadás előtt téli lemosó permetezés.Utána majd mondjuk a következő lépéseket.Mindig lehet kérdezni,csak lehetőleg egy-két konkrét problémáról,mert így ömlesztve nagyon sok.A saját szorgalmával és a kertbarátok segítségével pár év múlva újra szépen gondozott kertnek örülhet.Ó!A dísznövényeket akkor kell bántani,amikor már nem díszítenek.Mire fölkerült a levelem,Vas János igen használható tanácsokat írt Önnek.Azért itt hagyom,hátha ebből is tud szemezgetni valamit.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Nagyon köszönöm, a válaszokat, beszereztem szakkönyvet és Jánosok gyorstalpalójának ismeretében is ránéztem a fákra, alig várom, hogy ritkítsak... . A téli lemosó permetről tudnának idő, termék, beszerzési helyek tanácsot adni, találtam leírásokat, de nem termék, hanem alkalmazott kemikália specifikusan..., egy kertészetbe bemenve lesz belőle termék, vagy van készen, mi a mennyisége, fára vonatkozóan változik, vagy ez általános? van valami hatalmas tuja félénk ezt talán atkátalanította évente többször is Apa..., nagyon nagy hülyeségre emlékszem?előre is köszönök MINDENT!
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Téli lemosó permetezés erőteljesen ellenjavallt. Tavasszal - és/vagy ősszel - annál fontosabb. :-)Tavaszi lemosásra, kombinált (kén+olaj) szert ajánlanék:NevikénVektaflid S (újabban a Nevikén Extra is előfordulhat ilyen néven) A Vektaflidnál figyeljen, mert létezik rezes emulziója is - ezt R-el jelölik. Ez néhány gyümölcsfánál a zöldfelülettel érintkezve perzselést okozhat (ld. rézérzékenység).Ezeken felül szerezzen be valamilyen faseb-kezelőt: Biocera, Fagél, stb... A metszés során ejtett, az ~ujjnál vastagabb, illetve a korábbi nem kezelt és kitisztított sérüléseket, a gyorsabb gyógyulás érdekében, valamint az ezeken keresztül történő fertőzés megakadályozására sebkezelővel zárja le.Elsősorban gazdaboltokban, és ne kertészetekben keresse ezen szereket.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Természetesen igaza van Attilának.Fagyokban nem permetezünk.Tél végi akart lenni,csak lemaradt a végi,amiért Bocs.Csabának,és kösz.Attilának.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Péter!A tavaszi metszés a legjobb általában a gyümölcsfáknak.De a kényszer nagy úr!Nagyobb gyümölcsösökben télen,fagymentes időben szokták metszeni a körtét és az almát,hogy időben,tavaszra végezzenek.A csonthéjasokat nem szabad télen metszeni!Üdv:Feri :-)
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post