By Vendég on 2010. július 20. Kedd
Posted in Dísznövény
Válaszok 3
Kedvelések 0
Megtekintések 2.7K
Értékelés 0
Üdvözlet! Van kettő ezüstfenyőnk és teli van a kérge apró lukakkal,szinte pattog a törzse ahogy rágják a szúk.A kérdésem az lenne érdemes-e védekezni ellenük,és hogyan,mivel?Képeket mellékelek.
A szú kártevők ellen, amikor már tömegesen élnek egy fán, majdnem lehetetlen védekezni. A bogarak, illetve lárvái benn a faszövetben élnek, oda a vegyszereket nehéz bejuttani. A fatörzsre kipermetezett rovarölő szerek nem szívódnak fel a fatörzsbe, csak a felszínen mozgó bogarakat ölik meg. Ilyen fokú fertőzésnél már ez kevés.Az MTA Növényvédelmi Kutató intézetének van egy ragacsos csapdája, amelyet a leggyakoribb szúfajra, a Púposszúra (Xyleborus dispar) fejlesztettek ki. Az intézet honlapján bővebb információt talál és azon keresztül megrendelheti. Megjegyzem, hogy számos szúfaj él hazánkban, nem biztos, hogy a púpos szú károsítja a fenyőit. Ezek a csapdák csak gyérítik a szúbogarakat, kiírtani nem fogják azokat.A képen a fatörzs tövében vastagon áll a járatokból kihulló rovarrágcsálék, ez nagy tömegű bogárra utal. A szubogarak kártétele a fák kipusztulásában nyilvánul meg, ez szokott lenni a végkifejlet.Nem javaslom ennek az állapotnak a kivárását. A fák kivágásakor a fatörzs valamennyi darabját azonnal semmisítsék meg, égessék el, különben a bogarak életüket mentve újabb tápnövényt keresnek. Ezt megelőzendő javasolni szokták néhány csalogató kivágott faág kihelyezését a fa közelébe.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Köszönöm a választ.Mikor ajánlatos a fákat kivágni?Azonnal vagy télen amikor a bogarak nem annyira aktívak.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
A fák kivágásának halogatása a bogarak további felszaporodását segíti. Ezért minél előbbi beavatkozást javaslok. A fák kidöntése után - lehetőleg azonnal - a fatörzset és a vastag ágakat, ahol a szubogarak lukai láthatók, permetezze le bő permetlével a következő rovarölő szerek valamelyikével: Decis, Karate, Sherpa, Talstar, Actara, Mospilan. A kezeléssel a bogarak elvándorlását csökkentheti illetve megakadályozhatja.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post