By Vendég on 2011. április 04. Hétfő
Posted in Növényvédelem
Válaszok 7
Kedvelések 0
Megtekintések 8.1K
Értékelés 0
Üdvözlök mindenkit! A kérdésem a következő lenne. Mivel tudok a szamóca szürkepenészedése ellen védekezni? Tavaly telepítettem a szamócáimat és elég rossz helyet választottam nekik, mivel alacsony helyen volt és esős időkben igen csak eláztak. Az idén már magasabb helyre kerültek viszont félek attól, hogy a penész visszaköszönt. Egyenlőre kisebb területen foglalkozom velük. Olvastam egy két növényvédő szerről, és a Quadris-t ajánlották a legtöbb helyen. Esetleg lennének-e olyan védőszerek, amelyek biokertészetben is alkalmazhatóak és árban is megfelelőek? Illetve melyek azok a legolcsóbb szerek, amelyek hatékonyak is? Van e valamilyen hátrányuk az olcsó szereknek? Üdv. Egy kezdő kertész!
Szevasz druszám :lol: Könnyen előfordulhat, hogy visszaköszön, mert a szürkerothadás egy u.n. szkleróciummal át tud telelni. Hatásos bio-megoldásról nincs ismeretem, de vegyszerek közül a Quadris mellett a Chorus 50 WG, és a Teldor 500 SC alkalmas a betegség kezelésére. Az árakról nem beszélnék... :cry: A Chorus-t láttam kis kiszerelésben, pár száz forintért (gondolom a ~10 l-hez szükséges mennyiség).(A védekezést, a virágzás kezdetén el kell kezdeni.)
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Üdv.:DKöszönöm szépen a gyors választ. Azt hiszem kipróbálom a Teldort láttam 10 ml-es kiszerelésben. A vegyszerezést hányszor kell elvégezni, mert olvastam valahol, hogy elméletileg aktív virágzásnál is szükséges egy utópermetezés. Valóban így van?
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Tényleg, van 10 millis is. Átszámoltam a kiscsomagos Chorus-t (4,5 g), 5-6 liter vízhez való a szamóca kultúrában. Árban nagyjából ott van, ahol a Teldor. Az sem árt, ha nem ugyanazzal a szerrel - hanem váltogatva - védekezik. Adott évben, ugyanazon szerrel, 2-3 kezelésnél többet nem szoktak javasolni!A védekezés ütemezése a gyártó ajánlása szerint:
Szamócában és málnában a virágzás - termésnövekedés időszakában védekezzünk. Fertőzésre kedvező idôjárás esetén 20 %-os virágzásban, teljes virágzásban és 80%-os elvirágzáskor mindenképpen kezeljünk.
http://www.bayercropscience.hu/webset32.cgi?BayerCrop@@HU@@32@@1000894785Szárazabb időjárás esetén szerintem elegendő 2 alkalom is (a virágzás ~40 %-os, és a teljes virágzás állapotában). Ezen kívül, az érés folyamatában is szükség szerint kezelhető - az élelmezési várakozási idő figyelembe vételével (3 nap).
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Köszönöm a segítséget, most már ezeket is tudom. Okosabb lettem :lol:
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
A szamócának szerintem nem túl nagy baj, ha igen csak elázik. Persze az már más kérdés, ha pl vízben áll nagy eső után. Én tavaly kaptam 20-30 tövet egy ismerőstől, kb ilyenkor ültettem el őket. Fű kaszálékkal szépen bemulcsoztam, rendszeresen locsoltam, lényegében nem hagytam kiszáradni. Permetszerek közül csak Thovit Jet-et és Kocide 2000-et kapott - mind a kettő használható bio kertészetben. Néha még lepermeteztem csalánlével, meg vettem tápot, amit locsolva kellett kijuttatni. Rohamosan fejlődésnek indultak, nem győztem leszedni az indákat, mert kb egy tő egyszerre 32 felé akart futni.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Most olvastam, hogy a Topsin-M WDG is használható a betegség ellen. Viszont aggaszt, hogy II.-es kategóriába sorolták a Teldor 500 SC és a Topsin-M -et is :cry: .
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
A Teldort tudomásom szerint nem sorolták át, legalább is erre vonatkozó határozatot nem találtam az engedélyezési okiratok között. A Topsin már rég óta II. forgalmi kategóriában van, korábban ezért nem is ajánlottam.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post