Az akáclevél szélén a besodródott levélrészben valamilyen kártevő utódai élnek: darázs vagy gubacsot képező tetű/darázs lárvái. A rovarok tojásaikat a növények leveleibe rakják, azokon némi deformáció(gubacs) képződik, vagy a leveleket összesodorják, hogy nedves, párás, megfelelő környezetben fejlődjenek a kikelő lárvák. Már csak ezek ellen tud védekezni rovarölő szerrel. Valószínű, hogy nem akác kártevőről van szó, hanem alkalmilag megtelepedett rovarról.
Védekezésre vonatkozó konkrét tanácsot csak a rovar meghatározásával lehet adni, ehhez ismerni kellene a nemzedékek számát, életmódját, stb.
Kerttulajdonosként, laikusként csak a szabadforgalmú rovarölő szerek közül választhat. Ezek közül az Actara nevű felszívódó rovarölő szerrel végzett lombpermetezéssel érhet el eredményt. Ez a szer gyökéren keresztül is felszívódik, de a hatás eléréséhez 100-200 liter permetléoldatot kellene kiöntöznie, hogy a gyökérzet aktív zónáját elérje, szerintem ez az ötlet nem megvalósítható. Az őszi lomb megsemmisítése gyérítheti a kártevők számát.
Felhívom figyelmét, hogy az utca közterület, ott a növényvédő szerek meghatározott köre alkalmazható.