By Vendég on 2012. március 16. Péntek
Posted in Növényvédelem
Válaszok 7
Kedvelések 0
Megtekintések 8.5K
Értékelés 0
Tisztelt Fórumozók! Nem tudom,hogy jó helyen járok e,a minap olvastam az újságban,hogy lehet tanácsot kérni Bálint Gazdától. Az ügyből kifolyólag írnék neki,hogy ha metszés után permetezek (lemosópermet) akkor azzal nem e ártok a gyümölcsfáimnak és szőlőimnek? Agro-t használnék,és hogy jó e ez a szer a fákra és a szőlőre is? Tanácsukat/ válaszukat előre is köszönöm! Terike
Ártani nem árt. Az Agrol-ról van szó ugye? Ez a szer csak az állati kártevőkre megoldás. Gombás megbetegedések megelőzésére réz, lisztharmatra kén. Szerkombinációban megtalálható: Bordói lé+kén verzióban, ami olajat is tartalmaz. Nem vagyok most biztos a szer nevében, de igy kérje, hogy Bordói lé+kén+ olaj.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Zsolt! Köszönöm szépen ezzel is sokat segített. Már hallottam a Bordói léről,csak nem voltam benne biztos,meg azt mondták hogy az Agro a tuti,de én nem csak az állati kártevőktől szeretném megvédeni a növényeimet,úgy hogy még egyszer nagyon köszönöm a tanácsot!
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Fórumozók! Olvastam a bordói lé készítéséről korábbi hozzászólásokban ill. máshol is az interneten. Ezek szerint a mész azért szükséges a CuSO4 oldathoz, hogy a savas kémhatást semlegesítsük. Ez világos, mert a sav ártalmas a növénynek. A receptekben gyakran említik, hogy hátrány, ha a mész szemcséi túl nagyok, ezért a rézgálicot öntjük a mészhez, máskülönben eltömítheti a permetezőgépet, de így is vannak szemcsék. Kérdésem, hogy nem lehetne-e más lúgos kémhatású vegyülettel 7-esre vagy 8-asra titrálni a rézgálic oldat pH-ját. Gondolok itt KOH vagy NaOH-ra. Ebben az esetben valószínűleg nem lenne szemcseképződés egyáltalán. A gombaellenes hatásban nyilvánvalóan csak a réz ionnak Cu++ van jelentősége a Ca++ semmit nem számít. A kevés K vagy Na biztosan ártalmatlan lenne. Minden lehetőséget végiggondolva elviekben működnie kell a Na vagy K hidroxidos semlegesítésnek is. Kérdés, hogy a gyakorlati szakemberek mit mondanak? Ha valaki tudna ezügyben tanácsot adni megköszönném. A recept tehát úgy nézne ki, hogy feloldjuk a 100g CuSO4-et 10l vízben (1%), beledobunk egy phentolphtalein tablettát majd addig adjuk hozzá cseppenként a tömény, kb. 1N NaOH-t amíg az oldat lila nem lesz. Ha véletlenül elsokalltuk kénsavval vissza lehet titrálni.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
A hétvégén olvastam, hogy a bordói lé variációra a részszulfát semlegesíthető Na2CO3-al, ami a közönséges mosószóda (kb. 4-500 HUF/kg), nátrium karbonát. Ebben az esetben nem Cu(OH)2 képződik, hanem zöldeskék CuCO3, ami kisebb szemcséjű, és úgy hívják \"Burgundy lé\". Előnye, hogy kevésbé tömíti el a permtezőgép fúvókáját. Van, aki hallott erről? Állítólag ez is egy régi recept 1885 óta használják, és több előnye is van a bordói lével szemben. Receptet is találtam, de nem egységes a web irodalom. Egyik oldalon azonos tömegű rézszulfát és szóda keverékét ajánlják, máshol 50g rézszulfátra 60g szóda esik. Egy dologban közös mindenki, hogy 1%-os rézszulfát koncentrációt használnak. Újdonság számomra, hogy a réznek nemcsak gombaölő és antibakteriális, de antivirális hatását is kimutatták. Érdekelne, hogy milyen vírus betegséget lehet esetleg megelőzni rézzel?
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Tisztelt Fórumozók! A lemosó permetezés előtt sajnos ki kellene cserélni a J14-es permetezőben a dugattyút. Le tudná írni valaki röviden, hogy hogyan kell szétszedni vagy rendelkezik valaki esetleg a permetező felépítéséről valamilyen ábrával esetleg használati utasítással? Köszönettel
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Ha jól tudom, ebben a permetezőben egy golyó a szelep, ami előszeretettel beszorul, ha sokáig áll az eszköz. Permetlé maradványok beleszáradnak. Ezt a golyót kell mozgásra bírni, és minden rendben lesz. Típusprobléma.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Gábor! A Bordoi levet mészhidrát és rézszulfát elegyitésével is meg lehet oldani, nem szükséges szalonnás meszet használni. A hidrát jól oldódik. Összekeverésnél kell vigyázni arra, hogy a réz oldatot öntsük a meszes lébe, mert forditott esetben kicsapódás jöhet létre, ami nagyobb szemcseméretet eredményezhet. Arra már nem emlékszem pontosan, hogy miért a bordói lé terjedt el, de az rémlik, hogy a burgundi lé határozottan tud perzselni. Lemosó permetként pl az alábbi virusok ellen lehet hatásos: amylovora, plum pox stb.
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post