By Vendég on 2014. február 09. Vasárnap
Posted in Dísznövény
Válaszok 4
Kedvelések 0
Megtekintések 7K
Értékelés 0
Kedves Kertbarátok! Kezdő kertészként kérek tanácsot. Van egy tápanyagban gazdag,kb. 10 éve pihentetett,árterületen lévő kertem. Elképzelésem van,hogy milyen növényeket ültessek,csak azt nem tudom,hogy egy esetleges árvíz után regenerálódnak e? Vagy milyen nővényeket ültessek.. Pl.:hagymás virágok(liliom fajták),fűszerkertbe ( tárkony,babér,zeller,petrezselyem),sövénynövény(aranyvessző),bokor és futórózsák.Előre köszönöm segítségeteket. Üdv.:Edina
Virágos kertbe az egynyári virágok is szépen diszlenek. Ahol folyamatosan magas a taljviz szintje, ott a fűzfélék szépen mutatnak és jól birják. Kérdés az is, hogy milyen hosszú időn keresztül szokott a vizboritás megmaradni. Én az egynyáriak irányában indulnék el, de biztos, hogy lesz más vélemény is.Sövényt már csak azért sem ajánlanék, mert a hordalék nagyon rondán fenn tud rajta akadni, mig ha nem ütközik akadályba javarészt lemegy az árral. Babér meg nem biztos, hogy a téli hidegeket átvészeli. A rózsák mondjuk talán jó megoldásnak tünhetnek még, de kérdés, még a talaj vizszintje az adott helyen.
·
10 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Talán a hinár, vizitorma a megfelelő választás. :-) Én ott inkább pecáznék, az is kellemes kikapcsolódást nyújt. :-) Őseink nagyon eredményesen használták a fokgazdálkodást és még a TSZ időkben is, művelési ágba nem vont ártereket hasznositották, igy árvizmentes időkben a termésátlagot statisztikailag esetenként megduplázták. Igy gyakorlatilag nem az ördögtől való az árterek hasznositása, némi kockázattal. Én gyümölcsfákat nem telepitenék oda, mert némelyik elég rosszul tudja elviselni a tartós viznyomást és esetlegesen kár lenne értük. Azon kivül szinte bármit, bár ismerni kellene a körülményeket, hogy milyen gyakorisággal lép fel a vizboritás. Itt figyelembe kellene venni azt is, hogy árviz után olyan növényeket nem szivesen fogyasztanék, melyeket a szenny boritott be. Pl eper, saláta stb. Ezeket ugye nagyon mosni sem tudjuk, a viz meg néha tele van állati dögökkel, kimosott pöcegödrök maradványaival. Én a magam részéről igy gondolkodnék.
·
10 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Zsolt!Köszönöm javaslatod! Hínár van az öbölben ,a tormát meg nem szeretjük.:)Két horgászat közötti szabadidő hasznosítására gondoltam.Vízborítás általában 2-3 évente fordul elő.Tavaly nyáron még gaz és 2 m víz volt az udvarunkban.Árvíz után semmiféle terményt nem eszünk meg!Takarítunk,fertőtlenítünk,még a kutat sem használjuk a vízminőség bevizsgálása előtt. Én inkább virágos növényekben,sövényekben,rózsákban,futó zöldekben gondolkoznék...amely virágoktól két árvíz között pompásan mutat a kertem.Olyan fajtákban kérek tanácsot amelyek regenerálódni tudnak ... Üdv.:Edina
·
10 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Gyümölcsfák közül a szilva jól bírja a vízborítást.De még szilva alanyon lévő sárgabarack, körte, alma is kibír 2-3 hetet.Ami abszolút nem bírja, az az őszibarack, és nem sokáig viseli el a meggy, dió.(Vízborításon nem csak a talajt borító vizet kell érteni, hanem a talajvíz szintjét is.)Hagymások közül a tulipán nem bírja, de a nárcisz eredetileg is mocsaras helyekről származik, annak nem lesz baja. Azt hiszem, a liliom nem bírja.Zöldségfélék csak rövid ideig viselik el a vízborítást, ki kell próbálni, melyik mennyire...A rózsát nem tudom konkrétan, de én bizalmat szavaznék neki, legalább néhány tőnek próbára.
·
10 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post