By Vendég on 2011. április 12. Kedd
Posted in Gyümölcs
Válaszok 6
Kedvelések 0
Megtekintések 3.8K
Értékelés 0
Üdv! Van két köszméténk. Jelenleg "fa" formájuk van. Van egy törzsük, ami kb 80-90cm magas, és van a koronája. A törzse mellett a talajból folyamatosan szoktak előbújni a friss hajtások. Én ezeket eddig mindig leszedtem. Viszont jobban tetszene, ha lehetne úgy nevelni, mint pl egy ribiszke bokrot. Érdemes ezzel próbálkozni? Felnevelni a kis hajtásokat, majd a mostani növény tőből kivágni.
A köszmétének nem természetes formája a magas törzs. Azt, az aranyribiszke alanyra való oltással érik el. A talajból előtörő sarjak ennek a növénynek a hajtásai.A koronában lévő köszmétének az ivartalan szaporításával, augusztus végétől, fás dugványozással lehet próbálkozni (ebből eredő növény, bokor forma lesz :-) ).
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Soha nem értettem, hogy aki ezt a fácskákat kitalálta,hogyan gondolta? A vékonyka törzse nem képes megtartani még önmagát sem, nem a gyümölcsöt. Régen csak bokrok voltak, nem kellett pátyolgatni őket,mégis igen sokat teremtek.
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Köszönöm a válaszokat!Kis Jánossal teljesen egyet tudok érteni. Ezért is szeretném megszüntetni a fácskát. Ujjnyi vékony a törzse, de akkor a a koronája, hogy nem győzöm karózni. Inkább nevelek belőle egy bokrot, olyat, mint a ribiszkéknél, és akkor pl sokkal könnyebben is lehet fiatalítani, no meg karó sem kell mellé. P.Attilának is köszönöm a válaszát! Erre még nem is gondoltam, pedig végül is kézenfekvő a dolog, mert lényegében a növényeknél szinte mindig ráoltják valami anyanövényre. A dugványozásnál mire kell odafigyelni? Mekkora hajtásokat kell levágni, milyen mélyre kell elültetni?
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Van ráció a magas törzsű köszméte oltásában, ugyanis egyes talajtípuson (pl. száraz homok) jobb terméseredményt ér el, mint a bokor forma.A szaporításnál a kalapácsos és a hagyományos dugványozást ajánlják. A kalapácsos lényege, hogy a vesszőről megszednek egy - 1-2 éves - ágat a vessző egy darabjával. ~20 cm-es darabra vágják úgy, hogy a végén 2-3 levelet meg hagynak, felette visszacsípik a dugványt. Steril homokot ajánlják, de hobbi célra laza - nem virág! - föld is megfelelő lehet, amibe sekélyen a kalapácsos végével letűzik. Ügyelni kell, hogy a talaj felső része nem száradjon ki. Az eredést segítheti, ha nem vágja, hanem tépi a vesszőről, valamint gyökereztető hormont alkalmaz. A sima dugványon nincs vessződarab...
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Köszönöm a választ!Akkor már csak pár hónapot kell várnom, és lehet dugványozni
·
14 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Van egy féltve őrzött kis köszmétefám,talán az idei volt az első komolyabb termése.Ma reggel úgy találtam, hogy gyakorlatilag lefordult a száráról, mivel az aranyrbizke szár nem növekedett, és hiába tartotta két erős karó mégiscsak egy mutatóujj vastagságú száron volt, ami így eltörött. Kérdésem,hogy jelen állpotban átoltható-megmenthető -e, és ha nem, akkor a jövőben hogyan lehet elérni hogy a tartó oltóalany is növekedésnek induljon a köszmétével párhuzamosan?
·
13 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post