2012. szeptember 14. Péntek
  5 Válasz
  7K Megtekintés
Birs bokromon egy-egy ág halt el a nyáron, a kis, 3 éves naspolyafám viszont teljesen elszáradt. A leveleket leszedtem, elégettem. Kérdésem: van-e remény, hogy a naspolya rendbe jön, vagy vágjam ki? Mikor és mivel permetezzek? Egy-egy fáról van szó, még a tűztövisen látok hasonló tüneteket, bár egyelőre hősiesen ellenáll.
12 évvel ezelőtt
·
#12286
A tűzelhalás (Erwinia baktérium) nem a leveleket, hanem az ágakat támadja. A levelek azért száradtak el, mert az ágak elhaltak, tehát nem fognak kihajtani többet ebben a világban. A elszáradt levelek leszedése kb. annyit jelentett, mintha egy döglött macskát megborotválnánk, és azt várnánk, hogy ettől a macska majd feléled.Tűzelhalásnál azt az eljárást kell követni, hogy a legalsó elszáradt levél alatt legalább 30, de inkább 50 cm-rel le kell vágni az adott ágat. A kéreg alatt (háncs) feketedés látható a már beteg ágban, így ha a vágásnál ilyen, akkor tovább kell vágni lefelé. A fertőzés lefelé terjed, ezért inkább többet kell vágni, mint kevesebbet, mert ha nem sikerül megfogni egy adott ponton, akkor utána már egy vastagabb ágat kell vágni.Ezt az eljárást kell követni minden beteg növénynél.A naspolyánál elképzelhető, hogy (ha minden ága halott) azért még a törzs él, vagyis a törzset visszavágva az alsó részekből még ki fog hajtani tavasszal. Fiatal még a fa, vannak alvórügyek a törzsön.Igazi ellenszere nincs forgalomban, mármint szabadforgalomban. Esetleg ha sikerül valahonnan beszerezni Kasumint, azzal lehet próbálkozni, de nem csodaszer. Akkor marad megelőzésre, a továbbterjedés megakadályozására valami réztartalmú szer, őszi-tavaszi lemosás, plusz év közben is permetezés.
12 évvel ezelőtt
·
#12288
Az interneten az ERWIPHAGE nevű új szert ajánlják, de ez nagyüzemek számár érhető csak el.Ugyancsak ajánlják az Aliette 80 WG-t, és a Blossom protect-et. Ezeket be lehet szerezni kis tételben is?
12 évvel ezelőtt
·
#12289
Én úgy tudom, hogy a tűzelhalás elég ritka azért. És ráadásul jelenteni kell az ÁNTSZ-nek mert a környező kertekben védekezni kell ellene. Idén nagyon sok kertben látok elszáradt növényeket, azelőtt szép, egészséges és gondozott fák teljes vagy részleges elszáradását. Szerintem az idei nyár különösen sok kárt tett a növényekben. Nekem is van egy fám aminek egy szép tartóága teljesen elszáradt, a többi ág rendben van. Most én sem tudom mitévő legyek. Levágjam most vagy várjak tavaszig...Volt már hasonló a kertemben és a várakozásnak az lett az eredménye, hogy ki kellett vágni az egész fát pedig bordói lével permeteztük.
12 évvel ezelőtt
·
#12290
A birs bokornál az elhalt ágat a csúcsa felől kezdje el visszametszeni. Ha a fás vesszőben nem lát színelváltozást, és a vessző rugalmas, tehát nem merev, belül nedves és zöldes sárga, egyszínű, akkor él a vessző. A bokron észlelt levélelhalás nem hasonlít az erwiniás gyors lefolyású elhalásra. A leveleket leszedni érdemes, hogy ne hulljanak szét, a bokor Bordói lé nano nevű gomba és baktérium ölő szerrel javaslom bőséges permetlével lemosni. Minden esetben megelőzés képpen a metszőollót a munka előtt, és faváltáskor, valamint a munka végén Hypos oldatba mártással fertőtlenítse le, különben a vágóeszközzel viszi tovább a feltételezett kórokozót.A naspolya fácska tünetei sem hasonlítanak a tipikus tűzelhalás tüneteire, ránézésre inkább vízhiányos kiszáradás ás napégéses levelek láthatók a fán. A leveleket ha erről is leszedi és a kukáb teszi (nem komposztra), majd a birssel azonosan lepermetezi, a szükséges teendőket megtette. Érdemes ennek is a vessző végeit próba képpen visszavágni az esetleges belső elhalás vagy száradás megfigyelésére.Jelenleg nincs, nem ismert olyan szer, ami az erwiniás fertőzött növényeket meggyógyítaná. A réz tartalmú szerek, csak a felszín fertőtlenítésével az újabb fertőzéseket előzi meg, ameddig a szer a növény felületén rajta van, az eső lemossa.Sajnos a tűzelhalás betegség az egész országban elterjedt, gyakran a szaporító anyag fertőzött, terjesztik a rovarok is, de a terjedéséhez, a fertőzéséhez vizes növényi felszín kell és meleg. Az elmúlt pár hónapban nem ilyen volt az uralkodó időjárás hazánkban. Persze házi kertben a lomb öntözésével a kórokozó baktériumnak kedvező körülményeket lehet biztosítani.A két fácskát hogyan ápolták a nyáron, öntözték-e, milyen gyakran és mennyi vízzel, milyen módon?
12 évvel ezelőtt
·
#12292
Nem jól látom, hogy mindhárom fotón a naspolya van?Valóban, nem tipikusan sötét színűek az elszáradt levelek, de a birs és a tűztövis után a naspolya talán nem véletlenül száradt el. Úgy gondolom, hogy még nagyon friss a dolog, és néhány nap múlva alakulnak ki a tünetek (sötét levél, fekete gyűrű az ágban). Persze, lehet, hogy nem jól gondolom. Ha egy hét múlva sem lesznek sötét színűek a levelek, akkor tévedtem.Sajnos, én is érintett vagyok a témában olyan 20 fa erejéig, és elég sok nem tipikus tünetet láttam már.Az Aliette, Blossom protect, meg az összes réz csak megelőzésre jó. Az egyetlen gyógyító készítmény (a gyártó szerint) az Erwiphage, ez viszont II. kategóriás és időszaki engedélyes szer, úgyhogy nem egyszerű beszerezni. A neten semmilyen okiratot nem találtam róla így gyorsban, érdekes.A Kasumin (és a hatóanyaga) ellen szerintük már kialakult a rezisztencia. (Én azért lefújtam egyszer nyáron a fákat, nem tudom, véletlen-e, de akkor néhány hétig nem volt újabb tünet.)A tűzelhalás országosan elterjedt dolog, akkoriban kellett bejelenteni, amikor megjelent az országban. (Így volt anno a krumplibogárral is.) Viszont minden óvintézkedés ellenére elterjedt, úgyhogy most már nem kell. A nedves időjárás csak elősegíti a fertőzést, de nem feltétele, nálam a legnagyobb nyári aszályban, 40 fokban, öntözetlen területen is folyamatosan terjedt tovább a fákon, részben új ágakon, részben ahol nem vágtam vissza kellően, mert sajnáltam a nagyobb ágakat. Csak kb. 2 hete állt meg.Úgy 10-15 éve is volt nálam, de akkor csak egy évben, minimális kárral, és utána nyom nélkül eltűnt. Most ezért nem vettem túl komolyan, sajnos.
  • Oldal :
  • 1
There are no replies made for this post yet.