By Vendég on 2012. október 23. Kedd
Posted in Gyümölcs
Válaszok 3
Kedvelések 0
Megtekintések 5.2K
Értékelés 0
Kedves Gyuribácsi! Van két körtefám, amivel az a gondom, hogy csak akkor hos sok termést, ha meghagyom az előző - felfelé törő tavalyi ágakat. Akkor rengeteget! De így folyamatosan egyre magasabb lenne, ha nem vágnám vissza. eddig minden évben 5-7 rügyig visszavágtam, de így is folyamatosan nyúlnak az ágai. De biztosan valamit rosszul csinálok, mert amikor megvettem a telket, akkor minden ága 2-3 szemre volt visszavágva, s akkor is volt termés. Nem tudom, hogy lehetne visszafogni, hogy a magassága ne nagyon változzon. A másik problémám, hogy mindig a felső ágak nőnek, s erősek nagyon, amin persze a legszebb, legtöbb termés lesz - a legmagasabban. Nem találtam irodalmat - sajnos a fajtát sem tudtam beazonosítani.... Tud nekem segíteni a fénykép alapján Gyuribácsi? Köszönöm szépen, s további jó egészséget kívánok!!! Üdvözlettel: Erős Gábor Bírján
Kedves Gábor!Sokat segithet a helyzeten, ha a metszést külső szemre végzi / hajlitómetszés/ Ezt még kiegészitheti az ágak lekötözésével. Az erősebb metszés vegetativ hajtásnövekedést indukál. Egy jól irányzott metszéssel akár a betakaritást is meg tudjuk oldani egy menetben az almatermésüeknél is, mindamellett erős vizhajtásnövekedést generálhatunk. Legjobban a vizszinteshez közeli és 45 fokhoz közeli hajtások rakódnak be termőrészekkel, tehát erre kell törekedni. A magasabban levő gyümölcsök betakaritására régebben a létrát használták, egy új irányzat szerint pedig a termőfelületet hozzuk közelebb a földhöz.
·
12 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Gábor!Minden gyümölcsfának a felső ágai a legerősebbek, hiszen ezek a fiatalabb hajtások. Én őszintén megmondom soha nem metszem 3-4 szemnél többre a fát, mert ha ilyen sok szemre hagyod, túl fogod hajtani a fát. Még 3 szem esetében is magasra nőnek a felső vesszők, és bőven van rajta termés. Ha egyszer elengeded a fát nagyra nőni, utána már nehéz visszaszorítani.
·
12 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
Kedves Bernadett!Maga az koncepció téves, a többi stimmel!Élettani szempontból az erős metszés generál vegetativ növekedést és a gyenge generativat. Az előbbi a hajtásnövekedést, mig az utóbbi a termésnövekedést jelenti. / sok apró, értéktelen gyümölcs/ Nagyon erős metszésnél szokott bekövetkezni, hogy nagyon sok erős, felfele törekvő fatyúhajtás jelenik meg a fákon, azok úgymond felseprűsödnek. Gyümölcs termő növényeinknél nagyban különbözik az is, hogy hol hoz termést és ez még fajtánként is változik. A helyes metszést még az alanyhasználat is befolyásolja, úgyhogy ez ennél kicsit bonyolultabb kérdés, minthogy általánosságban szemek számában ezt igy látatlanban meg lehetne határozni. Pl, szőlőnél vannak olyanok, melyek rövid csapos, mig mások csak szálvesszős metszés esetén hoznak kielégitő termést mind minőségben, mind mennyiségben. Egyes fajták 5-6 szem után kezdenek megmutatkozni. Amennyiben ragaszkodunk pl a két szemre metszéshez, úgy a szüret gondját is levesszük a vállunkról. Igy van ez a gyümölcsfáknál is, de a generális elv akkor sem változik. Erős metszés, hajtásnövekedés, gyenge, termésnövekedés. Vannak még hókusz pókuszok, hogy csúcs dominancia, termőegyensúly, meg hasonlók, de ezzel már nem akarom bonyolitani a dolgot, további sok sikert és Boldog Új Évet mindenkinek.
·
12 évvel ezelőtt
·
0 Kedvelések
·
0 Értékelés
·
0 Kommentek
·
View Full Post