Kérdés-Válasz Dísznövény
Üdv…
Az első és legfontosabb tanács, hogy ne bántsuk őket, és hagyjuk, hagy éljék a rövid kis életüket békében, valamint ha már etetjük őket, ne tudatlanul tegyük azt, mert a jó szándék ellenére, sokkal rosszabbat teszünk velük, ha nem figyelünk oda, hogy mivel és hogyan is etetjük szerencsétleneket, még ha csak a jó szándék is vezérelt bennünket…
Néhány hasznos és jó tanács a sok közül…
1. Ha emberségi szeretet vezérel bennünket a kismadarak etetésében, hogy már a tél beállta előtt felfedezzék az etető helyet, már ősszel kezdjük el a madarak etetését, hogy mihamarabb értesüljenek köreikben arról, hogy egy jó ember kertjében élnek biztonsággal, mert gondol rájuk is valaki…
2. Az etető olyan helyen legyen, ahol a macska nehezen tudja elérni, ezért jó, ha legalább 160cm felett helyezzük azt el és van némi oldal akadály számára, ha felugorva szeretné elkapni a cinege pajtit csipegetés közben…
3. Ha van almafánk és egyébb gyümőlcs fa vagy bokor a kertünkben, mindenképp hagyunk a tetejében 1-2 kg -nyi almát a télire a kis madárkáknak
4. Ha etetjük őket, azt főként már a kemény tél beállta előtt kezdjük meg, hogy felfedezzék azt, mielőtt végelgyengülésben kimúlnának.
5. Az sem mindegy, hogy a jó szándéktól vezérelve miket adunk ki nekik az etetőbe vagy a fa ágaira kikötve… !
6. A konyhai morzsát és kisebb kenyér darabkát ha nem akarjuk, hogy a kukában landoljon, mindenképpen, csak szárazan és apróra tördelve adjuk ki nekik és soha ne puhát vagy víztől nedvesen, mert sajnos azzal aláírtuk a kivégzési nyilatkozatot…
Ugyan is bél puffadást és bélgörcsöt okozunk vele, amit nem biztos, hogy túl élik a kis madárkáink…
7. Ugyan ez a helyzet a Sós mogyoróval is és a Nagy db Sós szalonnával is, sajnos sokan nem tudják ezt, mivel a madár jó étvággyal csipegeti szegény, és csak ezt látja a madár barát, hogy milyen édi kis lélek és hogy röpköd és ugri-bugrál szegényke egyik ágról a másikra…
Sajnos a Sós dolgokkal is hasonló a helyzet, bélgyulladást kapnak szegények a sótól.
Ezért kérek minden rendes embert arra, hogy figyelmeztesse erre szépen a szomszédját és a hozzátartozójait ha látja, hogy kedveskednek a kis Madaraknak némi élelemmel számukra, hogy kizárólag sótlan élelmet adjanak, és ne puha vagy víztől átázható morzsa jusson a madárkáknak, mert abba belehalnak…
8. Végül, de nem utolsó sorban, ha jön a tavasz kezdjék ritkítani a napi szintű etetést, hogy vissza álljanak a kismadárkák ösztönei az önálló fajfentartási élelem szerzési útra, persze heti egy alkalommal némi fénymagot, mi is kiteszünk nekik, hisz szeretjük ha sündörögnek a kertben a gerlécskék és az egyébb madárkák is…
De legfontosabb a mértéktartás és az, hogy ha odaszoktattuk az egyik évben a madárkákat, akkor ne csesszünk ki velük, hogy a köv. télen semmit sem rakunk ki nekik, merő lustaságból…
9. A Madarak is isznak és szeretik a nyári felfrissülést is, ezért gondoljunk
arra is, hogy helyezzünk ki számukra egy itatót…
Ha van rá lehetőségünk a nagy forró nyári időkbe, helyezzünk ki egy használaton kívüli alacsony edény tepsit is, amiben fel tudnak frissülni és pancsizni egy kicsit a nyár folyamán…
Persze ügyelve arra, hogy ne legyen a tálban 5-8cm-nél több víz, mert az átázott tóllazatú madár, könnyen a Kutya és a Macska prédájává válik, mert az így átázott tollazatúk miatt a kerti madárkáink, elveszítik a szokványos repülési gyorsaságukat. Ezért egy magaslatot ajánlok neki, ahol nehezebben éri el főleg a macska és lehetőleg úgy, hogy a madárkák időben észlelhessék az esetleges veszélyt…
Remélem, hasznos lesz ez a topik is, és minél több kert és állat barát osztja meg a jobbnál jobb és hasznos ötleteket, javaslatokat, élményeket és praktikákat és nem csak a kertbarátok, de a Madarak hasznára is fog válni ezáltal…
Üdv & Köszönet...
Minden jelenlegi és leendő rendes kertbarátnak a Madarak nevében is.
- Oldal :
- 1
There are no replies made for this post yet.