
Kérdés-Válasz Dísznövény
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28262
Kedves Károly!
Nem történt az ég világon semmi. Még az is lehet, hogy én reagáltam túl a dolgokat. Szokták volt mondani, hogy \" értem én a viccet, csak nem szeretem \", bár nem én voltam az első, akit picit sértő módon oktatott ki. Mint azt már mondtam, hogy a helyreigazitásokkal nincs semmi gondom és ezt tényleg igy is gondolom, de akkor üljön az a riposzt. Amennyiben nem, azért kár, mert nem humoros lesz, hanem csak öncélúan és szimplán sértő.
Az már az én fogyatékosságom, hogy allergiás vagyok az olyan hozzászólásokra, melyek minden szakmai alapot nélkülöznek, az meg bőszit, ha valaki érthetetlen módón körömszakadtáig ragaszkodik is hozzá.Ezzel már együtt kell élnem. \" Senki sem tökéletes, senki nem él örökké, talán még én sem\"
További szép estét. Talán igy a nagyját tisztáztuk.
Helyenként én ragadtattam el magam, ezért meg én kérek elnézést.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28261
....mármint az borzalmas, amit itt művelek (némi segédlettel). Egy jópofaságnak szánt megjegyzésemmel, amelyet nem gondoltam végig...sértegettem másokat.... és hagytam magam belesodorni ellenségeskedő vitába. Ezért elnézést kérek a meg nem értett viccelődésemért.Megyek és hallgatom tovább Szepes Máriát....
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28258
Kedves Károly !
Ugyanitt hagnzik el az is, hogy elölt baktériumokkal. Ön megint nem figyelt az órán. Az elölt, az annyit jelent, hogy hulla, meghalt, nem él, nem fertőzőképes stb. Lehet, hogy nem pontosan idézek, mert sok- sok éve hallottam az Ön problémájáról, de a lényeg akkor is az, hogy annyira nem vagyunk hülyék, hogy fertőzőképes baktériumokat szórnánk szana meg széjjel. Hozzáteszem, hogy ezek a kórokozók jelen vannak mindennapjainkban. Lokalizálva a dolgot: azokon a helyeken ahol sielni szoktak, / ezek ilyen havas, de legfőképpen hegyes és magas helyek / nem képezik a klima szerint a kajszi elsődleges termőhelyeit. Bizonyára nem hallott még arról, hogy vannak termesztő tájak, ahol bizonyos növények megélnek a klima alatt. Ön vélhetően még ott tart, hogy mi vagyunk a narancs, meg a gyapot hazája.Ezt az illuzióját szét kell rombolnom, azzal együtt, hogy pl a kajszi őshazája a Himalája K2-es csúcsa lenne. Ott a gyorsfagyasztott kajszi terem, de csak távoli rokonságban áll a Gönci kajszival. Amennyiben meg a légköri szétszóródásra hivatkoznánk az ugyanúgy sújtja az egész glóbuszt, igy nem kerülünk versenyhátrányba. Kedves Károly, kérdem én most: Miért nem a szakmájával foglalkozik és esztergályoz kerti törpéket. Azokra is nagy a kereslet. Klasszikusokat meg csak pontosan idézzen.
Na ja. Továbbra is várom a rezisztens fajták névsorát.
És még visszatérve kiegésziteném annyival, hogy mit jelent, hogy nem az erőfitogtatás az Ön stilusa? Már ne haragudjon kedves Károly. Nem Ön kezdte azzal anno a hozzászólását, hogy mennyire magasan képzett? Előbb kell mérni aztán vágni? Magasan kvalifikálta magát. Le is jött nekem, hogy Önnél jobban képzett kertész nincs is. Bocsi, de erre kicsit én berágtam. Az dobja rám az első követ, aki nem igy tett volna. Kioktatott engem pökhendi módon. A kioktatásal nem is lett volna baj, mert a szakmai kritikát mindig elfogadom, a nálamnál jobban képzett emberektől. Az is lehet, hogy nem értünk egyet, mert más irányvonalat képviselünk, de az Ön stilusa az kiverte a biztositékot. ön halmozza a hülyeségeket nagy halomba, kioktat arról is, hogy a fórum nem a vélemények cseréjének a helye stb. Csak igy tovább. Sok sikert.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28257
Klement Zoltán prof: Mindentudás Egyeteme:
mindentudás.hu36.önvédelem a növényvilágban. (33 perc-től )Kajszibarack... és 40. perc- pseudomons syringae baktérium jégmagkpző tulajdonságát baktérium-szuszpenzió formában kipermetezve fagyasztják -1-2 fokon a vizet....
(ez csak információ és nem erő fitogtatás, az nem az én stílusom) Üdv
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28255
Kedves Zsolt!
Sokat gondolkodtam a kérdésen és próbáltam utánajárni. számomra az a kép alakult ki, hogy önnek van igaza és nem csak ebben. Most már csak azt nem értem, hogy Ujhelyi úr miért ir le olyan dolgokat, melyek nem felelnek meg a valóságnak és miért vitatkozik egyáltalán önnel. Sokat tanulhatna öntől és lehet, hogy kicsit szerényebb is lehetne. További sok sikert kivánok és várom további szellemes hozzászólásait. Erzsi
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28231
Kedves Erzsébet!
Na ja. Igy terjednek a rémhirek meg a hülyeségek. Ujhelly Urat elragadta a képzelete és egészen Tunéziáig repitette. Ebben az esetben nem arról van szó, hogy aktiv baktériumokat szórnának szét, hanem legyilkolásszák előbb őket, hővel vagy más furmányos módon, igy azok már nem fertőzőképesek és nem jelentenek veszélyt a környezetükre. No nem ez volt az Úr egyetlen tévedése. Az általa, saját kútfőből \"hozzáadott érték, tudás\" meglehetősen ingatag lábakon áll.
Határozottan állitotta azt is, hogy a baktériumok ellen nem tudunk védekezni. Ez ebben a formában féligazság. Az igaz, hogy egyre nehezebben, mert a növényvédelemben régebben használatos antibiotikumok felhasználását meglehetősen korlátozták mára, de a lemosópermetezésnél is használatos réztartalmú szerek meglehetősen széles hatássprektumuak, azoknak baktériumölő hatásuk is van.
Kicsit keveri a rezisztenciát is a toleranciával és az alanyhasználattal. Én érdeklődve várom azon fórumozók jelentkezését, akik kajszi gutaütésre rezisztens fajtákat ismernek, Juditán és Károlyon kivűl, bár a fajtákat ezidáig még ők sem nevesitették.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28230
Azért az mégis disznóság, hogy baktériumokkal hóágyúznak. Hihetetlen, hogy mi emberek mennyire felelőtlenek vagyunk. Nem csoda, hogy elpusztitjuk a földet.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28224
Én bizom benne, hogy előbbre vitte a dolgokat. Pontosan erre a cikkre, illetve dr.Klement utalására gondoltam. Én azért nem mosnám össze teljes mértékben a tudomány jelenlegi álláspontját és az Ön által leirtakat teljes mértékben. Ez veszélyes lenne és a pletykák igy terjednek. Ebből már rögtön azt a következtetést lehetne levonni, hogy a tudmomány mai álláspontja szerint a Nevikén réztartalmú szer és bármilyen hatással is van a kajszi gutaütésére. Nem egy csipet réz sincs benne. Illetve a kaptán hatóanyag felszivódik. Ez sem igaz, mert kontakt szer. A tudomány még a mai napig nem preferálja a sebfelületek festését és folytathatnám napestig.Ennél azért még a vegytiszta plágium is jobb, vélhetően kevesebb hibával terhelt. A magam részéről károsnak tartottam és tartom most is azokat a hozzászólásokat, melyek a tudomány köntösébe bujtatnak dolgokat, össze vannak ollózva, innen-onnan és bele csempészünk áltudományos dolgokat, mert nem elégszünk meg az eredeti művel, ahhoz valami saját \"értéket\" is hozzá szeretnénk adni. Ettől az egész teljesen hihetővé válik és igy keletkeznek az Ön által is emlitett \"tévhiten alapuló okfejtések\". Mindenesetre köszönöm szives közremüködését, hogy a téma \"körül legyen járva\".
Pawapawa Úr általában elegánsan úgy szokta megoldani, hogy a kérdésre megadja a webhely cimét és nem magát akarja \"eladni\" magasan kvalifikált szakembernek, pedig minden alapja meglehetne, Gyöngyössy Úrral egyetemben. Ők azok az emberek ezen a helyen, akikre nagy tisztelettel felnézek. A volt Köztársasági Elnöknek meg nagy tisztelője voltam és maradtam, de a hiba az hiba mégha fel is van nagyitva.Volt szerencsém anno néhány diploma és doktori értekezés megirásában közremüködni és másokkal ellentétben nem sejtem, hanem tudom, hogy hogyan müködtek akkor a dolgok. Itt és most kijelentem, hogy nem én jelentettem fel.Ezen az alapon az akkori tudományos munkák 80 százaléka nem saját kutatáson alapult.
Summa summarum én továbbra is nagyon bizom benne, hogy vitánk előbbre vitte a dolgokat. Mindenki szabadon dönthet, hogy föst, vagy nem föst. Szives közremüködését ismételten megköszönve: Zsolt
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28223
Bár nem szokásom online áruházak kínálatait böngészni, de most már értem, hogyan jelentették föl a Köztársasági Elnököt ....
Szíves figyelmébe ajánlom mindenkinek a Mindentudás Egyetemének dr Klement Zoltán előadását melyet \"Önvédelem a növényvilágban\" címmel tartott. Hisz én is, mint mindenki, más okos emberektől tanulok (és ez nem plágium)
Ha a kedves olvasó meghallgatja az előadást, eldöntheti, hogy a régi (tévhiteken alapuló okfejtésnek) hisz, vagy az általam leírtaknak ( a tudomány mai kutatási eredményeinek)....És csak azért, hogy kis pengeváltásunk előbbrevigye a dolgokat.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28222
Kedves Károly!
Ezt a kérdéskört majdnem jelesre absolválta, bár volt Köztársasági Elnökünk nyomdokain haladva pici plágiumba keveredett. Felvetéseinek java része a Gazdabolt Online Áruház 2011.04.19-én datált irásából származik. Remélhetőleg nem fognak szerzői és szomszédos jogok megsértése miatt eljárást kezdeményezni.
Azzal nem értek egyet, hogy nem lehet vitatkozni ehelyütt. Lényegében ez vinné előre a dolgokat. Ez a tudomány bár egzaktnak tünik, mégis számos, egymással néha ellentmondó tézisek vannak. Amennyiben ismerjük a legtöbbjüket, mindenki el tudja dönteni, hogy melyik véleményhez csatlakozik. Ez a gutaütéses dolog, mely lassan engem is fenyeget sokkal, de sokkal komplexebb dolog. A fertőzés manifestálódását nagyon sok környezeti tényező befolyásolja, melyek közé tartozik a talaj tipusától elkezdve az időjárási tényezők, tápanyag és vizellátottság, alanyhasználat stb. A s.barack pl hajlamos az alternanciára, egyes években túlkötődik, mely a fa általános kondicióját rontja. Tápanyagellátásban is a harmónia a legfontosabb, bár kálium igényes, de a relativ nitrogén túlsúly, mint más növények esetében is hátrányos. Hátrányos azért, mert laza szövetszerkezet alakul ki, ami a fagytűrésben és betegtűrésben komoly károkat okoz. Továbbra is állitom, hogy nincsenek rezisztens fajtáink, csak mirobalán alanyon kicsit rosszabb a helyzet, de a többinél sem jó. Állitólag szilva alanyon koronába oltva jobb eredményeket értek el, ami nem jelenti azt, hogy rezisztens lett volna a növény.
A továbbiakban nem tudok egyet érteni azzal, hogy az Ön által nevesitett Nevikén réztartalmú szer és bármilyen hatással lenne ezen betegség megelőzésében.Annyi neki mint halottnak a csók. Ismereteim szerint a kaptán hatóanyag szintén nem felszivódó szer, de ez már csak részletkérdés. A sebkezelésnél már csak azért is, mert kivitelezési gondokat okoz, lényeges a sebfelület nagysága. Álláspontom szerint nem lehet minden pár mm-es sebet kezelni. 1-2 cm sebátmérő felett ajánlott. A kisebb sebek hamar gyógyulnak és hajtásválogatásnál, illetve a megfelelő időben végzett metszésnél lényegesen kisebb a fertőzésveszély.A festék használatával továbbra sem tudok azonosulni, mert véleményem szerint erre vannak speciális sebkezelők, de mint már emlitettem, mindenki olyan szinűre festi, amilyenre neki tetszik.
A medditerrán vidékeken is ismerik e betegséget, csak ott nem okoz olyan mértékű károkat, mint nálunk. További sok sikert.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28221
Kedves Kertbarátaim. Itt e hely nem arra hivatott, hogy szócsatákat vívjunk. Inkább jó kertész módjára segítsünk egymásnak.
Amit a kajszi \"gutaütésről\" a mai tudomány szerint tudhatunk, az a következő.
- Kialakulásához három kórokozó is hozzájárul. (virus, baktérium, gomba)
- A virus (szilvahimlő vírus) és baktérium (pseudomonas syringae) ellen nincs lehetőség permettel védekezni.
- A gomba (cytospora cineta) ellen elsősorban a téli lemosó (réztartalmú)permetezéssel védekezhetünk pl:Nevikén és VektafidR (réz+olaj+poliszulfidkén)Nyáron a rézérzékenység miatt inkább kaptán tartalmú (és felszívódó) permetet használjunk, pl:Buvicidot, Merpán 50 Wp-t.
- A baktérium a téli időszakban aktív, ekkor fertőz.A mínusz 2-3 fokban metszünk a fa védekezési mechanizmusa (fehérjeszintézise) még nem működik, így a fa befertőződik. Utána az idő felmelegszik kialakul a kéreg elhalás. A rákos felületeken az ezt követő újabb lehülés idején tömeges baktériumfertőzés alakul ki. A tömeges elszaporodása folytán elhasználja a növényben felhalmozott glükózt (cukrot), ezáltal a sejteket fagyérzékennyé teszi. A baktérium katalizátorként \"jégmagképző\" állapotot hoz létre, és tulajdonképpen a gutaütés az ágelfagyás.( A mediterrán vidékeken nem ismerik a gutaütést) Mivel e baktérium jelen van mindenhol, így szerepe van a gyümölcsfa virágok fagyérzékenységében, amely miatt már -1, -2 fokon is elfagynak (a jégmagképző tulajdonsága miatt. Megjegyzem, hogy ezeket a baktériumokat használják újabban a hóágyúk vízkeverékében is.
- Védekezés!? Minék kevesebb sebfelületet okozzunk. A zöldmetszés például azért jó, mert őszre behegesedik. A sebkezelés nagyon fontos. Pl: réz (-oxiklorid)por sűrű masszájával bekenjük (azonnal), majd száradás után sebkezelővel (fagél, falzsam...) védjük. Én műanyag alapú festékkel (mint az alvázvédő) szoktam befesteni. !!brutális, nem? Az olajfesték nem jó mert beszívódik. Sőt az almafa törzsének, ágainak repedéseiire is kíváló, mert a vértetű nem tudott megjelenni a repesésekben.
A védekezés még kiterjed a szükséges metszésekre is. A metszőollót 4 szeresen higított hipóba tegyük mintden vágás után (én paradicsomnál is így teszek. Váltó ollóval, egyikkel metszek egyet, addig a másik a hipóban, majd csere)
- Rezisztens(ebb) alanyra oltott csemetét vásároljunk pl: szilva, vadkajszi, tengeri barack.
Talán még annyit, hogy az emberiség állandóan a saját maga által készített csapdákba sétál be. Gondoljunk csak arra, hogy ezekkel a baktériumokkal hóágyúznak, ami nem kis mennyiség. De lehet, hogy a légköri permetezésekkel is már több éve befolyásolják a csapadákképzést. Ja!!! , hogy aztán majd elfagynak a gyümölcsösök. Így kell piacot szerezni a Tunéziába termesztett árunak.
Ej-ej, már megint a huncut politika, az összeesküvés elmélet. No ettől tartsuk távol magunkat, és vissza a csendes, nyugodt kiskertbe, a jószándékú emberek közé!
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28220
Kedves Károly!
Válaszából azt tünt ki számomra, hogy \"megint nem figyelt az órán.\" Nos, hogy a fölvetést tisztázzam, melyet nem értett: Mint azt már jeleztem, nem én tettem fel a kérdést, mégis nekem válaszolt és ehelyütt megpróbált hülyének beállitani, hogy nem jártam eléggé körül a témát, kvázi mit sem értek hozzá. Ez akár lehetne igy is. Tette mindezt úgy, hogy saját magát magasan kvalifikált, hatalmas szakmai tudással felvértezett szakembernek állitotta be. A továbbiakban bátorkodtam én is kérdést felvetni, hogy tényleg milyen szinűre, milyen bázisú festékkel kenjük a sebfelületet és miért pont festékkel, illetve nyáron milyen lemosó permetszert javasol a gutaütés kivédésére, figyelembe véve a kajszi rézérzékenységét. / Volt itt már olyan is, hogy felszivódót ajánlottak lemosásra, de ez ne befolyásolja a döntésében /Az illető személy pl. Judita példaképe volt.
Nos, ha kérdésről van szó, ezek voltak az én kérdéseim. Ezekre a választ, a mai napig hiába vártam, de a reményt nem adom fel.
Amennyiben nem válaszol, az is egy válasz. Nem Ön lesz az első, aki ezt teszi. Én már hozzászoktam, hogy az én feltett kérdéseimre, talán érdeklődés hiányában nem szoktak válaszolni. Viszont Ön volt az első,aki kérdés nélkül is kioktatott, ezért megtisztelve érzem magam. További szép napot.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28218
Egyet Értünk kedves Zsolt. De nem értem a fölvetést. Én csak a kérdés feltevőjének szoktam válaszolni, információt adni. Ezt az oldalt nem csevegőoldalnak tekintem (kivéve itt és most) További jó tanácsadást és kapást kívánva mindenkinek.
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28186
Ne pironkodjon,hanem írjon csak továbbra is,megszokott intelligens stílusában!

Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28184
Kedves Zsolt!Nagyon sok vidám percet szerzett nekem,ahogy a fórumos hozzászólásait olvasgatom.Őszintén köszönöm.Kevesen tudnak okosan,színvonalasan,írónikusan vitázni,ráadásul őn,még ért is ahhoz,amiről beszél. :woohoo:
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28183
Kedves Károly!
Tekintettel arra, hogy őszinte barátságával tisztelt meg, ismételten megkisérlem a kontaktus fenntartását. Őszintén szólva nem igazán értettem a levelét, de biztos bennem van a hiba. Hol kértem én az őn kimagasló szakmai tudásának a segitségét? Ön bizonyára rossza adót, a cseh2-őt nézte. Arra gondolni sem merek, hogy valami tudatmódosítók üztek Önnel gonosz tréfát. Szólni fogok, ha szakmai segitségre lesz szükségem a műszaki emberektől. Most például a radiátorom termosztátjával vannak gondjaim, de ennek kiküszöbölése folyamatban van. Tekintettel arra, hogy szakirányú egyetemi végzettségem van mezőgazdaság tudományokból, kicsi az esélye annak, hogy az Őn kimagasló szakmai tudására lenne szükségem, bár ez sosem kizárt. Ön az általam irottakból idézett nekem okulásképpen, de azt sem pontosan. Ez kicsit vicces. Festésről én nem irtam. Azt értem, hogy festeni, de milyen szinűre? Azt tudom, hogy bakter esetében zőőőőődre. No ez itt a kérdés. Vélhetően Önnek már a festékkereskedelemben is érdekeltségei vannak. Én nem javasolnám, de mindenki úgy oldja meg, ahogy akarja. Azt sem irta meg, hogy mekkora sebfelülettől javasolja a festést. A teljes sebfelületet, vagy annak közepét kihagyva stb. A speciális sebkezelő anyagok miért nem jók? Azért esetleg mert baktericid hatásúak? Esetleg ezekről még nem hallott? Okulásképpen, ha elfogadja tőlem: A jővőben kétszer olvassa el, hogy én mit irtam és egyszer válaszoljon. Remélem az analógiát felismerte. Maradok további őszinte tisztelője.
Még egy aprócska kérdés: Mit jelent a nyári permetezés utáni zöldmetszés? Nyári lemosópermetezést? Mennyi és milyen permetlevet keverjek be? Mondjuk hagyományos permetezővel egyáltalán végrehajtható lenne? Megforgatja az a leveleket? Kimagasló szakmai tudás? A kajszi rézérzékenységéről hallottunk már? Vagy...?
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28182
-Kedves Zsolt!Valószínüleg én vagyok az egyike azoknak akikre gondol!Ha túljutok a megtermelt zöldségeim feldolgozásán ,nagyon szívesen segítek!Persze csak,ha Baranyai./Szűkebb hazám-otthonom/
Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
12 évvel ezelőtt
·
#28181
Kedves Károly!
Akkor már ketten vagyunk akik nem jártuk eléggé körbe a témát.Szives figyelmét elkerülte, hogy a kérdést nem én tettem fel, sőt én voltam az aki a metszés időpontjára, az eszközök fertőtlenitésére, a nyári hajtásválogatásra felhivta a figyelmet még Ön elött. Mindenesetre köszönöm, hogy mindezekre Ön is figyelmeztetett. Esetemben nem a gutaütés miatt kell pótolni fákat, de ez mindegy. Több száz fa esetében nem is jelentős mérték. Kertem mérete hektáros nagyságrendekben értelmezhető és szivesen látok mindenkit, aki a sajátját kicsinyli. / munkeszközt biztositok
/
A vasas knock outra visszatérve: Nincs csoda a tápanyagutánpótlásban. Egyoldalú tápanyagutánpótlással nem érünk el semmit,- hacsak nem azon tápanyag, hiánybetegségéről van szó,- mert relativ hiány lép fel a többi tápanyag vonatkozásában. Szives figyelmébe ajánlom Liebig minimum törvényét. Nincs titkositva, vagy már lejárt a titkositás, mivel elég régi történet. A felvehető és itt a felvehető tápanyagokon van a hangsúly, harmonizálniuk kell egymással és az adott kultúra igényeivel. Ennek fényében totális tévút egyetlen egy mikroelemre, mint csodaszerre helyezni a hangsúlyt. Továbbra is várom a gutaütésre rezisztens kajszik névsorát. további tisztelettel: Zsolt
A hülyeség meg akkor is hülyeség, ha a kedvencünk mondja, vagy irja. Nos ebből hiányt nem szenvedtünk.

Ehhez a bejegyzéshez még nem érkezett megjegyzés
- Oldal :
- 1
- 2
There are no replies made for this post yet.
Kérjük, jelentkezz be, hogy válaszolhass
A válasz elküldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be az űrlap segítségével, vagy regisztrálj egy fiókot, ha új vagy itt. Regisztráció »