1kert 800x90 2

  2012. február 19. Vasárnap
  13 Válasz
  25.7K Megtekintés
Üdv mindenkinek! A segítségeteket szeretném kérni; mandulafát szeretnék ültetni, de nem nagyon tudom, hogy, mikor és miként fogjak neki. ami mindenképp érdekelne: - mikor érdemes ültetni? - az ültetéshez mekkora, milyen mély gödröt ássak ill. milyen mű-, szervestrágyát igényel, mind ültetésnél mind pedig a gondozás során. - esetleg milyen permettel célszerű permetezni/van-e valami sajátságos nyűgje. Dél-Alföldön élek, de nálunk barna-föld az alaptalaj, nem ilyen csongrádi-homoktalaj. Továbbá olvastam még, hogy két fajta mandula van Mo.-n nemesítve, engem a ritkább, de nagyobb szeműbb érdelne. Előre is köszönöm mindenki segítségét!
13 évvel ezelőtt
·
#27488
Válasz elfogadva
A kérdés, hogy milyen célból szeretné ültetni a fákat. Csak egy-kettőt, vagy ültetvényt szeretne. Bevételi forrásnak szánja, vagy csak otthon majszolgatni valónak. Az ültetvény elég kockázatos dolog. Feltételezem, hogy a fajtaválaszték esetében a tétényi kedvenc és a tétényi bőtermőre gondolt. Mindkettőre szüksége lesz, mert ezek egymás porzói. Ültetés időpontja ősz, illetve tavasz. Kedvezőbb az őszi időpont. Ültetvénynél lehet gödörbe, vagy a terjedőben lévő altalajlazitásos módszerrel. Kérdés mennyi szerves anyag áll rendelkezésre. Ültetvény esetében kérdés az adott terület mikroklimája. Tavaszi fagyokra elég rosszul tud reagálni a virágzásban lévő fa, mivel korán virágba borul. Először ezeket kellene tisztába tenni és térjünk vissza a témára. Oké látom, hogy velem van a baj, éberségem lankad...Egy fát nem érdemes ültetni, mert nem lesz porzója, igy termés sem lesz. A gödör legyen ugy 80x80x80, ha sok szervesanyag, pl gombakomposzt, trágya áll rendelkezésére. Ezzel töltse fel a gödröt. Ami az aljából kijött meddő föld teritse szét. Amikor látja, hogy elérte az ültetési mélységet a felső talajrétegből szórja meg a felületét, hogy a gyökérzet ne érintkezzen a trágyával. Ide még bőven rakhat foszfor és kálium tartalmú műtrágyát, mert az nem mosódik ki a talajból. Gyökérnyak magasságába töltse vissza földet, úgy hogy közben a fát rázogatja, hogy a föld a gyökerekhez kerüljön, utána tányérozza ki. óvatosan lábbal tapossa a földet a gyökerekhez, hogy ne maradjon ott levegő. Alaposan, legalább 30-40 liter vizzel öntözze be. Tavasszal nitrogénnel megszórhatja. Amennyiben nem áll rendelkezésre korlátlan mennyiségű szerves anyag, úgy nem érdemes a gödör alját ennyire kimélyíteni, azt hegyes vasrúddal, csákánnyal jó mélyen lazitsa fel. Hagyományosan, a felső talajréteget szórja vissza és majd a meddő kerül a gödör felszinéhez közel. Ősszel és tavasszal rezes lemosópermetezést használjon. Sok sikert. Fagyzugos területre ne ültesse, próbálja meg védett helyre rakni a fát.
11 évvel ezelőtt
·
#28512
Sziasztok, valaki elmondaná, hogy ő ebben a nyári időszakban mivel érdemes permetezni a mandulafát? előre is köszönöm!
13 évvel ezelőtt
·
#27593
Köszönöm! hát igen, én is meglepödtem, mikor a csajszi kihúzta a földből a faiskolába. A Suzuki wagonR-ben pedig a szállítása teljes mértékben kimerítette a kabaré fogalmát :)
13 évvel ezelőtt
·
#27592
Szép lett a fa. Nem kicsi... Amennyiben most lepermetezed, Bordói lé+kén+ olaj nagyon sok betegséget meg lehet előzni. Most hirtelen nem tudo, hogy a készitményt pontosan milyen \"cimszó\" alatt hozzák forgalomba. Bordói lé a lényeg és a plusz összetevőket tartalmazza. Nagyon alaposan, úgy hogy a permetlé csorogjon a fákról mindenhol. Lemosó permetezés cimszóra keressél rá. A lényeg, hogy nagy lé mennyiséggel, aztatás szerüen legyen megoldva. Kis szerencsével sok gondtól megszabadit. Aztán majd az időjárás függvényében térjünk vissza a témára.
13 évvel ezelőtt
·
#27583
Íme, a remekmű! (Tétényi Kedvenc[Giczi Zoltán nevelése]) Háttérben a két ''porzó'' mandulafa, remélem egymásra találnak az idő előrehaladtával! Most már csak azt írja már le valaki legyen szíves, h mikor és pontosan milyen vegyszerrel érdemes permetezni, köszönöm!
13 évvel ezelőtt
·
#27551
Rendben, köszönöm. én abban bízok, hogy mivel két fa van, ezért a szomszéd is ilyen elven ültette, hogy egy-egy fajtát, szóval valamelyik csak összeházasul majd az enyémmel is:)
13 évvel ezelőtt
·
#27549
Személy szerint, nem vállalkoznék a beazonositásukra. A szomszédot kellene megkérdezni, bár ő sem biztos, hogy emlékezik rá, de tegyünk fel mindent egy lapra, olyan fát kellene venni, amit az ember kap. Valószinüsitem, hogy tétényi kedvenc és tétényi bőtermő van. A fajtakinálatból mást, az tudóbbi időben nem láttam, bár nem is figyeltem a mandulára. Ezért lehet, hogy nagy hülyeséget mondok és csak úgy tobzódnak a fák a lerakatban. A fent emlitett két fajta, egymás porzói, igy nagyot nem lehet tévedni. Kis szerencsével, a szomszéd fái is megoldanák ez a gondot, de ezt nem tudom határozottan állitani. Mondhatnám, hogy induljunk ki a virágzási időből, de nem mondom. Egyrészt ki emlékszik rá, másrészt nagyban függ az időjárástól. Ki kell próbálni és ha nem müködik a dolog, akkor egy átoltással lehet kicsit korrigálni a dolgokat. ici pici szerencsével meg amúgy is müködik a dolog.
13 évvel ezelőtt
·
#27548
Jövő hétre terveztem az egész fabeszerzést, meg gödörásást, de felmerült egy sarkalatos kérdés! Akkor most melyik fajtát is vegyem? A szembe-szomszédnál van két mandulafa, mint előzőleg említettem; csak nem tudom, milyen fajták. próbálom leírni kinézet alapján, a lombozat keskeny, magas, lángnyelv-szerűen tör a magasba, nyáron kevés lombozat, és nagy, majdnem egy átlagos diónyi hosszúságú terméssel. tudok még készíteni a fáról fényképet is, bár nem tudom, így kopaszon látszana-e a leírtaknál több belőle. Szóval az érdekelne még, hogy ezekhez a porzófákhoz képest majd(ha kiderül a fajtájuk) melyik fajtát válasszam az én kertembe?
13 évvel ezelőtt
·
#27507
Végre megtaláltam a hivatkozást. Tegnap nem emlékeztem rá, hogy hol került szóba a gyökér metszése. Itt is lehet pro és kontra érveket felhozni, hogy szükséges-e, vagy inkább ne. Ezt mindig akkor tudom eldönteni, ha a kezemben van a delikvens. Tény és való, hogy ősszel a fák a gyökérzetükbe menekítik a tápanyagokat a lombozatból. Ez érv a metszés elkerülésére. Azonban az is tény, hogy minél erősebb a metszés, annál erősebb a vegetativ növekedés. A csemete ültetésénél a gödröt jól feltöltöttük tápanyaggal, igy a metszés által elszenvedett tápanyagveszteség nem jelentős. A gödröt beiszapoltuk, a téli időjárást figyelembe véve nedves lesz tavaszig. Az intenziv gyökérfejlődéssel meg csak nyerünk. Hangsúlyozom minden esetben külön-külön kell mérlegelni. Aztán csak most jut eszembe, hogy beszéltem itt össze vissza és a legfontosabb dolgot nem emlitettem meg, hogy a csemete szállitásánál rendkivüli módon figyeljünk oda, hogy a hajszálgyökérzet ki ne száradjon. CSomagoltassuk be fólia zsákba. Amikor már ropogós a hajszálgyökér, esélyeink kevesebbek, mint sörös lónak az epsoni derbyn, bár annak is vannak. Fogadni azért nem fogadnék rá. A gyökér metszését lehetne bonyolitani tovább, már elültetett fáknál, de ezt csak akkor alkalmazom, ha át akarok ültetni egy fát, hogy a törzs közelébe indukáljak gyökérképződést.
13 évvel ezelőtt
·
#27497
Nagyon jó leírás, kivéve a sérült gyökerek visszavágása, ami egy régi babona. Amennyiben mi ássuk ki a csemetét, vagy konkrétan tudjuk, hogy egy hétnél nem régebben szedték ki, akkor tényleg nem árt visszavágni a roncsolt végeket, én is így járok el, ha egy oltványomat végleges helyére ültetem. De ha feltételezhető, hogy a fa már legalább egy hónapja ki lett szedve, akkor a gyökéren lévő sérülések már beforrtak, a durvábbak beszáradtak, tehát semmi fertőzésnek nem nyitnak kaput. Ellentétben a visszavágással. Továbbá, a vastag gyökerek tárolják a gyökeresedés megindulásáig szükséges nedvességet, tápanyagot, felesleges a méretüket csökkenteni.
13 évvel ezelőtt
·
#27491
köszönöm a segítséget, amint javul az idő, nekivágok és írom a tapasztalatokat:)
13 évvel ezelőtt
·
#27490
A fagyok elmúltával megkezdhetjük az ültetést, cca május végéig bezárólag. A vásárolt csemetét célszerü néhány órára, vagy egész éjszakára vízben áztatni. A sérült gyökereket a legkisebb metszfelület visszahagyásával vágjuk vissza. A hajszálgyökereket ne vegzáljuk, mert azok veszik fel a tápanyagot. Konténeres növényt egész évben ültethetünk, az ára miatt nem javallott, bár a kereskedőknek is meg kell élniük. Szerencsés esetben a fa kiválasztott helye a ház déli oldalára esik. Mindentől függetlenül számolni kell azzal, hogy eseténként el fog fagyni. Metszeni keveset kell. Először egy kis koronaalakitó metszést igényel, majd a függőleges és befele növő ágakat távolitsuk el. Sok sikert és további szép estét. Akkor nagy gödör, minél több szerves anyagot bele. Essünk nyugodtan túlzásokba és hajrá. Arra vigyázzunk, hogy a trágyánál közvetlenül ne érintkezzen a gyökér vele. Látványosan fogja meghálálni. Öntözésről a későbbiek során ne feledkezzünk meg, mert a túl magas nitrogén koncentráció égetheti a gyökereket.
13 évvel ezelőtt
·
#27489
Huh, ez aztán a pontos leírás, köszönöm! Amúgy hobbiültetés lenne, maximum két csemetére gondoltam. Első körben az utcára gondoltam, mert a szembeszomszéd előtt(kb 10 m) van 3 mandulafa is, ezek fajtáját nem tudom pontosan, de ritka lombozatú és igen nagy szemű termésűek(szemben azzal a fával, amely nagyapáméknál van: az dúsabb lombozatú, kisebb szemű de sűrűbben termő is.) trágya terén természetes trágyát tudok szerezni, ez egyszerű állati, szarvasmarha-trágya. a szélvédettségről: mint mondtam, utcára lenne, egy szűk, ritkán használt utca, autó is alig jár, a fa egyik oldalát teljes egészében fogná a széltől a ház illetve egy magas kerítés, másik oldalról pedig nagy lombú meggyfasor állja útját a szélrohamnak. Ja igen: ha most tavasszal ültetném, akkor mikor lenne a legcélszerűbb(hónap/időjárás) Nagyon köszönöm!
13 évvel ezelőtt
·
#27488
Válasz elfogadva
A kérdés, hogy milyen célból szeretné ültetni a fákat. Csak egy-kettőt, vagy ültetvényt szeretne. Bevételi forrásnak szánja, vagy csak otthon majszolgatni valónak. Az ültetvény elég kockázatos dolog. Feltételezem, hogy a fajtaválaszték esetében a tétényi kedvenc és a tétényi bőtermőre gondolt. Mindkettőre szüksége lesz, mert ezek egymás porzói. Ültetés időpontja ősz, illetve tavasz. Kedvezőbb az őszi időpont. Ültetvénynél lehet gödörbe, vagy a terjedőben lévő altalajlazitásos módszerrel. Kérdés mennyi szerves anyag áll rendelkezésre. Ültetvény esetében kérdés az adott terület mikroklimája. Tavaszi fagyokra elég rosszul tud reagálni a virágzásban lévő fa, mivel korán virágba borul. Először ezeket kellene tisztába tenni és térjünk vissza a témára. Oké látom, hogy velem van a baj, éberségem lankad...Egy fát nem érdemes ültetni, mert nem lesz porzója, igy termés sem lesz. A gödör legyen ugy 80x80x80, ha sok szervesanyag, pl gombakomposzt, trágya áll rendelkezésére. Ezzel töltse fel a gödröt. Ami az aljából kijött meddő föld teritse szét. Amikor látja, hogy elérte az ültetési mélységet a felső talajrétegből szórja meg a felületét, hogy a gyökérzet ne érintkezzen a trágyával. Ide még bőven rakhat foszfor és kálium tartalmú műtrágyát, mert az nem mosódik ki a talajból. Gyökérnyak magasságába töltse vissza földet, úgy hogy közben a fát rázogatja, hogy a föld a gyökerekhez kerüljön, utána tányérozza ki. óvatosan lábbal tapossa a földet a gyökerekhez, hogy ne maradjon ott levegő. Alaposan, legalább 30-40 liter vizzel öntözze be. Tavasszal nitrogénnel megszórhatja. Amennyiben nem áll rendelkezésre korlátlan mennyiségű szerves anyag, úgy nem érdemes a gödör alját ennyire kimélyíteni, azt hegyes vasrúddal, csákánnyal jó mélyen lazitsa fel. Hagyományosan, a felső talajréteget szórja vissza és majd a meddő kerül a gödör felszinéhez közel. Ősszel és tavasszal rezes lemosópermetezést használjon. Sok sikert. Fagyzugos területre ne ültesse, próbálja meg védett helyre rakni a fát.
  • Oldal :
  • 1
There are no replies made for this post yet.



Partnerek 
 

1KERT.hu - FELCO metszőolló, ágvágó és fűrész

Balintgazda.hu - Bálint gazda kertről, növényekről

Senior.hu - Teljes élet 50 felett (szenior magazin)

Villámfordítás Fordítóiroda - Tartalommarketing

Garden-guide.com - Your Daily Green Inspiration

Vissza a tetejére