A fikuszleveleken valóban pajzstetvek láthatók. Nehezen irthatók és kezelhetők, mivel az állat puha testét pajzs védi, ezért a rovarölő szerek nehezen férnek hozzá. Mivel ez a növény elég nagy levelű, és ha még kevés pajzstetvet észlelt, a hagyományos módszer is megfelelő:
Mosószappanos fogkefével dörzsölje le őket, majd 1-2 nap múlva langyos vízzel öblítse le. A szappanoldat lúgos, ha elmozgatja a kefével, a lúg az állatot megöli.
A pajzstetveket növényi olajtartalmú permetlével is lehet irtani: ezek az oldatok, ha egyenletesen sikerül kipermetezni, vékony filmrétegként bevonják a növényt, és a rajta élő pajzstetveket, amelyek nem tudnak lélegezni, megfulladnak. Ezek a szerek (Biola, Veltafid A) szobában is alkalmazhatók, mivel nem mérgezőek. A kezelés után 1-2 nap múlva viszont ajánlom, hogy langyos vízzel zuhanyozza le az olajréteget, mert a leveleken az olajréteg a növény lélegzését gátolja.
Pajzstetű ellen az Actara 25 WG nevű rovarölő szer is alkalmazható, ha a kezelést nem a lakásban végzi. Ezzel a szerrel a lombját permetezze, felszívódó szer, ezért a növényben mindenhová eljut. Ha az Actara permetlé oldatával beöntözi, a gyökéren keresztül is felszívódik.
A pajzstetvek meleg lakásban nagyon gyorsan szaporodnak, rejtett helyeken gyakran meghúzódnak, csak 2-4, egymás után 6-8 naponként végzett kezelés lehet eredményes.
Érdemes megvizsgálni a szomszédos virágokat a szobában, mert ápolás során légáramlással is terjednek, és megfertőzik a többieket.