Kedves Ivett!
Meglátta a lényeget: az előtt kell a tőzeglegyet eltüntetni, mielőtt a többi növény talaját is megfertőzné.
A fertőzött talajú növényt különítse el a többitől, mert a kifejlett alakja jól repül, és szobán belül a többi cserepeket is meglátogatja.
Az elhárításra több módszer is alkalmazható.
- Amennyiben mozgatható, nem nagy a növény, és a többi növénynél nem észleli, akkor a fertőzött cserépnél a teljes talajcsere a legegyszerűbb, vegyszermentes megoldás. Ehhez a növényt ki kell emelni a cserépből, és langyos, szoba hőmérsékletű vízben a gyökeréről a földet le kell áztatni a vízben lebegtetve, kíméletesen, hogy a gyökerei ne sérüljenek. Ezután a cserepet forró vízbe tenni vagy hipós vízben alaposan kimosni. A tőzeglégy apró nyű lárvái a földben lévő korhadó növényi részeket rágják, időnként a gyökereket is. Ezért kell a cserepeket és a gyökereket alaposan lemosni, hogy ne kerüljenek át az új, feltehetőleg fertőzésmentes földbe.
- A többi növény fertőzöttségének gyanúja esetén és megelőzésére Dimilin-es permetlé oldattal történő beöntözést javaslok a helységben található valamennyi növénynél hetente megismételve összesen három alkalommal. A Dimilin recept nélkül rovarölő szer, 10 g-os kiszerelésben is kapható. A 10 gr Dimilin 10 liter oldathoz elegendő. Felhasználási javaslat: víz helyett az 1g/1liter vízben feloldott lével önözze be a cserepek földjét. A föld benedvesedését lassan, türelmesen végezze, ne szaladjon ki az oldat a cserépből. A szer a lárvák fejlődését megzavarja, és nem kel ki belőle az imágó, a repdeső muslinca, a fejlődési láncolat megszakad.
A tőzeglégy a túlöntözött talajt kedveli, bár fertőzött talajjal bekerülhet a lakásba, de felszaporodása általában a túl nedvesen tartott növényekre jellemző. Márciusig a téli hónapokban csökkentett vízadaggal öntözze növényeit!
Üdvözlettel: Növénydoktor