1kert 800x90 2

  2013. június 24. Hétfő
  4 Válasz
  3.2K Megtekintés
Kedves kertészkedők, kertbarátok! Most vettünk egy kertes házat, amely udvarán áll egy öreg sárgabarackfa. A törzse kb. 40-50 cm vastag, erősen eldőlt, de alátámasztották, de nem is ez a lényeg, hanem, hogy csak néhány termés van rajta. Az egész fán kb 3 szemet találtunk. Az a kérdés, hogy az ilyen öreg sárgabarack fák termőre fordíthatóak-e, ha igen hogyan? Vagy jobb kivágni és fiatal fát ültetni a helyére? Válaszaikat előre köszönöm!
11 évvel ezelőtt
·
#14571
Az öreg fák is megifjíthatóak, de nem feltétlenül a fa korával van probléma. Ehhez látni kellene a fát, hogy milyen probléma van vele. Nem ismerve az előzményeket, sőt a jelenlegi állapotot sem elég nehéz vaktában bármit is tanácsolni. Meg kellene kérdezni a szomszédokat, az előző tulajt, hogy korábban termett-e a fa. A kajszi hajlamos az alternaciára, bizonyos években túltermeli magát, majd úgy csinál, hogy nem terem. Virágzásában kényes a moniliás fertőzésre, ami kedvező időjárás esetén eredményezheti azt, hogy szépen nem hoz termést. Először nézzünk utána, hogy mit csinált az elmúlt néhány évben és utána el lehet dönteni, hogy ifjítunk, vágunk, vagy csak a növényvédelemre figyelünk oda.
11 évvel ezelőtt
·
#14572
Az én tippem a monília.
Kedves Wagner Zsolt!Azóta kinyomoztam, hogy tavaly bőven termett a fa, egészségesnek látszik most is. A szomszéd szerint a fagy vitte el az idei termésünket. Semmiképp sem vágjuk ki. Várunk és kezelésbe vesszük. A megifjítás alatt mire gondolt? Köszönöm a válaszokat!
11 évvel ezelőtt
·
#14638
A megifjítás alatt én speciel arra gondoltam, hogy 10 évente a menyecskét mindig 20 évesre cseréljük, még a garanciális időn belül. Gyümölcsfáknál még kritikusabb a helyzet, szinte horrorisztikus, de a ciklusnak megfelel.A lényeg az, hogy minden gyümölcsfa igényli a metszést. Ezáltal az termőidejük meghosszabbítható és a termőegyensúlyt fent tudjuk tartani. Az elhanyagolt és nem metszett fák korábban elöregednek, de ilyenkor még mindig meg tudjuk fiatalítani őket, a termőfelületet közelebb tudjuk hozni a földhöz, hogy ne helikopáterről kelljen szedni a gyümit. Ennek talán a lényegi része, hogy ne egyszerre próbájuk meg, hanem a fokozatosság elvét tartsuk be. A korona 1/3 részénél, ami már amúgy is sok, ne távoliítsuk egyszerre többet el, mert erős vízhajtás növekedést generálunk, ami aztán terméskieséssel fog járni. Külön szakirodalma van, utána kellene nézni a neten, ill. szakkönyvekben, de a konkrét kérdésekben szívesen segítenek itt is sokan.
  • Oldal :
  • 1
There are no replies made for this post yet.



Partnerek 
 

1KERT.hu - FELCO metszőolló, ágvágó és fűrész

Balintgazda.hu - Bálint gazda kertről, növényekről

Senior.hu - Teljes élet 50 felett (szenior magazin)

Villámfordítás Fordítóiroda - Tartalommarketing

Garden-guide.com - Your Daily Green Inspiration

Vissza a tetejére