Julianna ókeresztény vértanú volt, akit a hagyomány szerint ezen a napon ünnepelnek. A népi időjárásjóslások szerint február 16-hoz egy különös hiedelem kapcsolódik:
„Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja.” Ez azt jelenti, hogy ha Dorottya napján (február 6.) hideg, fagyos idő jár, akkor Julianna napján megkezdődhet az enyhülés, jelezve a tavasz közeledtét.
Időjárásjóslás és népi megfigyelések
Ezen a napon gyakran esik a hó, és a régi megfigyelések szerint ez a tél lassú enyhülésének kezdete. A falusi emberek a februári napok változásait figyelve próbáltak következtetni a következő hetek időjárására.
A néphit szerint ha Julianna napján enyhül az idő, akkor hamarosan beköszönt a tavasz, de ha még fagyos marad, akkor a hideg is tovább tarthat. Az időjárás-jelenségek népi megfigyelései fontos szerepet játszottak a gazdálkodó emberek életében, hiszen segítettek előrejelezni, mikor lehet elkezdeni a tavaszi munkákat.
A tavasz érkezésének jelei
Julianna napján a természet apró jeleket mutathat a tavasz érkezésére. A néphagyomány szerint ilyenkor figyelni lehet a madarak viselkedését, a pacsirták énekét vagy a fák rügyfakadását. Ha a nap sugarai erőteljesebbek és a hó olvadni kezd, az sokak szerint biztos jele annak, hogy a hideg idő lassan visszavonul.
A mondás jelentése a mai napig fennmaradt
Bár a modern meteorológia már precízebb eszközökkel képes előre jelezni az időjárást, a népi megfigyelések és mondások ma is élnek a köztudatban. A természettel harmóniában élő emberek számára ezek a hagyományok továbbra is értékes tapasztalatokat őriznek, és részei maradnak a mindennapi életüknek.